Cam Balkonların Gelişim Seyri

Camın tarihte ilk kullanılışı, antik çağlara kadar dayanıyor. İlk bulgulardan biri MÖ 2500 yıllarında Mısır’da kullanılan antik cam boncuklar. Modern anlamda ilk kullanımının ise İskenderiye ve Eski Roma medeniyetleri yapılarındaki cam mozaikler olduğu kabul ediliyor. Normal pencere camı olarak kullanımı çok daha ileriki safhalarda yer alan cam, günümüzde basit ev eşyalarından uzay teknolojisine kadar pek çok alanda kullanılıyor.

Cam Balkonun Tarihte İlk Kez Kullanımı

Camın balkon kapatma sistemleri için geliştirilmesi 1950’li yıllarda başlıyor. 1981 yılında ilk defa kuzey doğu Avrupa ülkesi Finlandiya’da uygulanmaya başlanan cam balkonların daha sonra diğer ülkelere yayılması gecikmiyor. Türkiye’de ilk kez 1999 yılında Ankara’da tatbik edilen cam balkonlar Avrupa’daki sistemlerin aynısı olan, alttan taşımalı, bilye tekerlekli sistemlerdendi. İlk çıkan sistem olması ve eksik yönleri olmasına rağmen fiyatının uygunluğu ile halen tercih edilebiliyor.

cam balkonların gelişim seyri

cam balkonların gelişim seyri

Bugün üretilmekte olan cam balkon sistemlerinde kullanılan alttan ve üstten taşımalı pek çok teknik bulunuyor. Eşikli, eşiksiz, sürmeli, katlanır, perdeli katlanır gibi modeller ev veya işyerlerinin  mimarisine, beklentilere göre şekillenebiliyor. Cam balkonların en gelişmiş modellerinde yüksek mukavemetli temperli camlar, paslanmaz rulmanlar, dış etkenlere karşı yüksek izolasyon teknolojisi ile üretilmiş materyaller kullanılıyor!

Yoruma kapalı.